Всі статті
Andrienko Anna

Стрімкий зріст IT-ринку України за воєнний час. Дослідження

ІТ-індустрія, разом з усією країною, демонструє феноменальну стійкість в умовах численних викликів та випробувань, які принесла війна. 24 лютого 2022 року стало переламною датою для України та датою нового історичного відліку для всього світу. Індустрія залишається єдиною експортною галуззю України, яка повноцінно працює у воєнний час, тримає економічний фронт країни, активно допомагає армії та підтримує потужний волонтерський рух.

“За підсумками десяти місяців 2022 року ІТ-галузь принесла в економіку України 6 млрд доларів США експортної виручки та досягла 10% зростання у порівнянні з попереднім роком. Такі результати стали можливими завдяки ефективній реалізації планів безперервності бізнесу, вчасної релокації команд та диверсифікації центрів розробки в Україні та за кордоном”, – зазначає Виконавчий директор Асоціації ІТ Ukraine Костянтин Васюк.

Українська ІТ-галузь має передумови стати основним драйвером відбудови України після закінчення війни завдяки тому, що ІТ-компанії продовжують працювати та виконувати проєкти навіть за умови блекаутів, своєчасно сплачують податки, збільшують присутність на глобальному ринку та залучають нових клієнтів.

Асоціація ІТ Ukraine провела щорічне дослідження українського ІТ-ринку. ІТ є однією з провідних індустрій української економіки та стрімко зростає щороку. Так, за останні 6 років частка експорту комп’ютерних послуг у ВВП зросла з 1,8% до 3,5%, а в експорті послуг – з 13,4% до 37,8%. У сфері ІКТ (інформація та телекомунікації) зайняті 289 тис. осіб, що становить 1,9% від усіх зайнятих осіб.

ІТ-галузь здебільшого орієнтована на експорт. Останні 6 років обсяг експорту комп’ютерних послуг зростав у середньому на 26,8% щороку й у 2021 р. досяг 6,9 млрд дол. США, що на 0,1 млрд дол. США перевищило прогноз.

Активний розвиток ІТ-галузі зумовлює зростання кількості ІТ-фахівців. З 2015 р. їх чисельність зросла на 116%, здебільшого шляхом зростання активних ФОПів, адже така взаємодія для компаній є більш зручною. Щороку традиційна ІТ-освіта готує 16-17 тис. бакалаврів. У 2022 р. кількість випускників зменшилась через повномасштабне вторгнення, адже частина студентів вимушено призупинила навчання.

У 2021 р. майже 1 200 закладів вищої освіти навчали студентів в Україні. Більш ніж 300 з них навчали ІТ-фахівців різних освітніх рівнів та спеціальностей. Однак офіційна освіта зазвичай не може покрити всіх потреб ІТ-галузі, тому більша частина фахівців потребує додаткової освіти. В Україні вона представлена ІТ-школами та курсами.

Фінансовий ринок України останніми роками суттєво трансформувався. Класичні фінансові установи опановують сучасні технології та випускають нові продукти, технологічні компанії відкривають власні фінтех-стартапи, необанки та швидко завойовують ринок.

Повномасштабне вторгнення росії 24 лютого 2022 р. розділило життя країни на «до» та «після». Але незважаючи на це, ІТ-галузь – одна з небагатьох галузей української економіки, яка змогла не лише зберегти обсяги експорту послуг, а й наростити їх. Основним викликом для ІТ-фахівців під час війни стала релокація. 64% Із них були змушені переїхати через війну, проте 24% вже повернулися туди, де проживали до початку повномасштабного вторгнення. З огляду на це змінився підхід до праці – після початку повномасштабної війни у 71,5% компаній більш ніж 75% фахівців працюють віддалено.

Війна стала справжнім випробуванням для ІТ-галузі, адже всі компанії зіткнулись із проблемами й новими викликами. Згідно з опитуванням Асоціації IT Ukraine і Top Lead, 4,3% компаній успішно пристосувались до нових реалій, а більш ніж 43% ІТ-компаній очікують зростання обсягів бізнесу за результатами 2022 р.

За НБУ прогнозований обсяг експорту комп’ютерних послуг у 2022 році – 7,1 млрд дол. США.

“Ще раз доводимо, що будь-які виклики можна перетворити на можливості! Спільними зусиллями ми творимо історію розвитку індустрії у найскладніший час для України! Дякуємо всім українським IT-фахівцям за те, що вони продовжують щоденну самовіддану працю та захищають нас на своєму фронті” – коментує CEO & Co-Founder Integrity Vision Інна Соловйова.

Джерело: Дослідження IT Ukraine Association

shareПосилання скопійоване
Integrity Vision_logo

Напишіть нам, щоб розпочати вашу подорож до інноваційних ІТ-рішень.

Зв'яжіться з нами

Готові говорити?

Зв'яжіться з нами, щоб розпочати Ваш шлях до трансформації

    Ваше ім'я*

    Номер телефону

    E-mail*
    Що б ви хотіли обговорити?

    info@integrity.com.ua

    ТОВ "ІНТЕГРІТІ ВІЗІОН"
    Україна, 04114, м. Київ,
    вул. Автозаводська, 54/19,
    корп. 2А,
    Код ЄДРПОУ 37096369